Blog

Ocena User Experience serwisu www ZUS

26 sierpnia 2016

Nowa odsłona serwisu internetowego ukazuje, iż ZUS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Internautów. Na pierwszy rzut oka widać znaczący progres w stosunku do poprzedniej wersji. Unowocześnienie warstwy wizualnej sprawia, iż serwis jest przejrzysty w odbiorze oraz zachęca do eksploracji treści. Widać duży nakład pracy związany z opracowaniem nowej architektury informacji. Szeroki zakres treści został podzielony na logiczne kategorie, a duże dropdown menu pozwala na szybkie odnalezienie poszukiwanych zagadnień. Z pewnością jest to jeden z elementów, który przełoży się na większą satysfakcję użytkowników podczas korzystania z serwisu. Trochę gorzej sprawdza się menu w wersji mobilnej, które mogłoby zostać wdrożone w formie fullscreen.
Niestety strona główna sprawia wrażenie dość monotonnej. Slajder porusza interesujące tematy, jednak trudno przeskanować szybko jego treści. Slajdy powinny być atrakcyjne wizualnie i zachęcać w jasny sposób do przejścia dalej. Tutaj następuje przeładowanie komunikatami już na wstępnym etapie. Odbiorca nie wie, w jaki element kliknąć. Zbyt duży wybór to czasem utrudnienie ścieżki użytkownika, a nie jej usprawnienie. Brakuje wyróżnionego i prostego call-to-action. Szczególnie uwidacznia się to podczas przeglądania serwisu na urządzeniu mobilnym, gdzie każdy slajd ma inną wysokość, co może doprowadzić do frustracji użytkownika.

Pozytywną zmianą jest podkreślenie na pierwszym planie panelu logowania z polami, które wcześniej pozostawały ukryte. Z drugiej strony wyraźnie ograniczono prezentację sposobów kontaktu z ZUSem. Być może ma to związek z celami biznesowymi serwisu, lecz jest to dość znacząca zmiana. Aktualnie trudniej odnaleźć kluczowe formy kontaktu. Wśród plusów nowej strony głównej należy także wymienić mocno wyróżnione kafle pod slajderem. Jednak sposób działania odnośników do stron zewnętrznych mógłby zostać ujednolicony. Scrollując niżej układ staje się bardziej jednolity, ale jednocześnie brakuje tu podkreślenia najważniejszych treści. Być może warto ograniczyć liczbę wyświetlanych elementów w sekcji Polecane na rzecz lepszej ich prezentacji.
Zagłębiając się dalej można odkryć wiele interesujących dla grup docelowych treści. Zapoznawanie się z nimi jest wygodne dzięki przejrzystym podstronom oraz użytecznej nawigacji. Serwis wzbogacono o kilka podstawowych, przydatnych podczas przeglądania funkcjonalności takich jak filtrowanie w kalendarzu. Trochę mylące dla użytkownika mogą być mocno podkreślane daty oraz porządkowanie większości treści według nich. Szczególnie w przypadku podstawowych informacji czy bazy wiedzy ważniejsze wydaje się być prezentowanie treści poprzez tematykę, a nie datę dodania materiału.

Do pełnego zadowolenia brakuje poprawnego funkcjonowania niektórych wdrożonych elementów. Występują problemy z czatem, który mógłby być szybkim i często wykorzystywanym kanałem kontaktu dla Internautów. Mapa placówek jest zbyt mała w stosunku do innych elementów oraz nie została zintegrowana z listą jednostek. Z kolei na urządzeniach mobilnych użytkownik nie może nawet wpisać kodu pocztowego… Jednak z pewnością udało się pozostawić za sobą wizerunek przestarzałej instytucji państwowej. Może serwis nie wzbudza zachwytu, ale jest przejrzysty i poprawny. Dopracowanie kilku elementów poprawi użyteczność oraz przełoży się na zadowolonych z obsługi online odbiorców. Mam nadzieję, że to tylko pierwszy krok ZUSu w kierunku lepszej komunikacji w Internecie.

Artykuł został opublikowany w Interaktywnie.