Blog

Nasze podsumowanie 2016 roku w branży Interaktywnej

13 stycznia 2017

1. Jakie trendy miały być hitem, a okazały się branżową porażką?
Trudno nazwać ten trend porażką, jednak zdecydowanie można uznać, że odchodzi on do lamusa. Mowa o parallax scrolling. Jest on co prawda efektowny, jednak dyskusyjna jest kwestia jego dobrego UX. Dlaczego? Między innymi warto wziąć pod uwagę to, że stanowi duże obciążenie strony, co może znacznie spowolnić ładowanie – szczególnie na mobile. Stanowi to potencjalne negatywne doświadczenie dla użytkownika, którego efekty wizualne nie skorygują. Przy wykorzystaniu parallax scrolling warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście jest to opłacalne.

2. Co ma szansę zdominować rynek marketingu internetowego w 2017 r.?
Interesującym trendem w 2017 roku, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania serwisów internetowych, jest Age-Responsive Design (ARD). Można uznać to za kolejny etap zautomatyzowanego wychodzenia naprzeciw potrzebom użytkownika. Wcześniej duży nacisk kładziono na Responsive Web Design (RWD), który teraz praktycznie jest standardem podczas projektowania. W przypadku ARD strona również ma się dostosować, ale tym razem do wieku odbiorcy. Od dawna wiadomo, że istotną rolę w odbiorze strony odgrywa wiek użytkowników, który różnicuje ich potrzeby oraz zachowania podczas użytkowania. Dzięki zastosowaniu ARD struktura i design strony dopasuje się do odbiorcy. Stanie się tak dzięki wykorzystaniu metadanych i historii przeglądania. Zastosowanie ARD poskutkuje powiększeniem fontu dla osób starszych ułatwiającym przeglądanie treści czy wykorzystaniem odmiennych schematów kolorystycznych – dla starszych stonowane kolory, dla młodszych bardziej żywa paleta barw. ARD może stanowić duże ułatwienie nie tylko dla użytkowników, ale również w procesie projektowania. Zdecydowanie może zrewolucjonizować rynek i stać się kolejnym standardem, zaraz obok RWD.

3. Jak wydawcy podchodzą do tematu reklamy kupowanej w modelu programmatic?
Programmatic jest atrakcyjny zarówno dla reklamodawców, jak i wydawców. Platformy te dynamicznie się rozwijają, o czym świadczy fakt, że reklamę w takim modelu kupuje już ok. 90% polskich reklamodawców. Wydawcy przekonali się o tym, że może być to lepszy sposób na monetyzację ich powierzchni reklamowej. Reklamodawcy są w stanie zapłacić więcej za reklamę, która dotrze tylko do wybranej grupy docelowej. Nowe podejście stawia przed agencjami i domami mediowymi także pewne wyzwania. Jednym z nich jest widoczność reklam. Zgodnie ze standardami ustalonymi przez IAB, przynajmniej 50% reklamy musi wyświetlić się na ekranie monitora użytkownika co najmniej przez 1 sekundę, aby została uznana za obejrzaną. W celu ochrony przed oszustwami, reklamodawcy monitorują efekty kampanii (wykorzystując własne narzędzia lub zlecając to firmie zewnętrznej). W tym względzie nie można również zapomnieć o rosnącym gronie użytkowników stosujących AdBlock, blokującym wszelkie komunikaty reklamowe.

Artykuł został opublikowany w Raporcie Agencje Interaktywne 2017.